#10yearschallenge: Bir Trend Mi, Bir Tuzak Mı?

0
1501

Sosyal paylaşım sitesi Facebook geçtiğimiz hafta başlayan ve hızla yayılan bir etkinlikle adından söz ettiriyor. 10 yıllık değişim hareketi (10 year Challenge) ismiyle yayılan etkinlikte profil sahipleri günümüzdeki ve 10 yıl önceki fotoğraflarını yan yana koyarak nasıl değiştiklerini gösteriyor. Bu etkinlik çeşitli komple teorilerinin ortaya çıkmasına sebep oldu.

CBS News’de çıkan bir haberde, yapay zeka uzmanları, kişilerin facebook üzerinde 10 yıl önce ve 10 yıl sonraki fotoğraflarını karşılaştırmalı paylaşılan bu hareketin, ‘yüz tanıma algoritmalarını geliştirmek’ amacını taşıyor olabileceğini savunuyor.

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Amy Webb, Facebook tarafından başlatılan hareketin yapay zekanın öğrenebilmesi için harika bir fırsat olduğunu vurguladı. Bu sayede Facebook’un sistemleri kullanıcıların görüntülerindeki küçük değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilebilir.

Teknoloji haber sitesi Wired’in yazarlarından Kate O’Neill da bu hareketin zararsız bir eğlence olmadığı görüşünü dile getiren bir makale yazdı.

O’Neil, 10 yıl önce ve sonrayı yan yana gösteren fotoğrafların insanların yıllar içerisindeki değişimini yakalamayı hedefleyen bir teknoloji için oldukça kullanışlı bir durum olduğunu ifade etti.

Çıkan tartışmalar üzerine Facebook, bu hareketle hiçbir ilgisinin olmadığını açıkladı. Açıklamada, hareketin kullanıcılar tarafından başlatıldığı ve kendiliğinden yayıldığı, Facebook’un bundan bir çıkarının olmadığı ifade edildi.

Facebook’tan sonra aynı hareket Instagram ve Twitter’da da geçtiğimiz hafta başladı. Harekete milyonlarca kişi 10 yıl önceki ve sonraki fotoğraflarını yan yana koyarak dahil oldu.

Facebook, kullanıcıların ve beraber fotoğraf çektirdikleri kişilerin kimler olduğunu tanımak için yıllardır yüz tanıma programları kullanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here